COVID-19

Slimību profilakses un kontroles centrs vēsta, ka Covid-19 ir infekcioza slimība, kuru izraisa nesen atklāts vīruss no koronavīrusu grupas. Tā ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā.  Cilvēku organismi uz tām reaģē dažādi – sākot no vieglām elpceļu saslimšanām līdz nopietnām komplikācijām (pneimonijas, nieru mazspējas) un pat nāvei. 

2020. gada martā Pasaules veselības organizācija (PVO) izsludināja Covid-19 pandēmiju. Pandēmija ir plaša mēroga saslimšanu epidēmija, kas skar vairākus kontinentus vai visu pasauli. Šobrīd par Covid-19 skartajām valstīm uz kurām tiek attiecināti īpašie piesardzības pasākumi no 2020. gada 17. marta  tiek uzskatītas visas pasaules valstis.

Vīruss izplatās ar inficēta cilvēka siekalām un deguna izdalījumiem:

  • Tiešā kontaktā ar inficētu personu;
  • Ar sīkiem pilieniem, kas rodas runājot, šķaudot vai klepojot;
  • Pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Inkubācijas periods ir laika posms starp inficēšanos un slimības sākumu. Tātad pirms parādās pirmie simptomi, cilvēks jau var būt kādu laiku inficējies ar Covid-19, pašam to nezinot. Covid-19 inkubācijas periods ir no 2 līdz 14 dienām, visbiežāk pirmās saslimšanas pazīmes parādās aptuveni 5 dienu laikā.

Tā kā Covid-19 daļiņas uz virsmas spēj izdzīvot pat līdz pat vairākām dienām, ieteicams ievērot elpceļu higiēnu: šķaudīt un klepot saliektā elkonī vai vienreizlietojamā papīra salvetē, dezinficēt rokas un virsmas, neskarties ar rokām pie sejas (jo īpaši pie mutes, deguna un acīm), bieži mazgāt rokas, dezinficēt tās, ievērot fizisko distancēšanos un saslimšanas vai saslimšanas aizdomu gadījumā ievērot karantīnas noteikumus.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības izplatības tendences un prognozes, aicinām iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19, jo tas joprojām ir drošākais un efektīvākais aizsardzības veids, kas pasargā no smagām slimības formām un mazina Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā. 

Detalizētu informāciju par drošības pasākumiem un ierobežojumiem Covid-19 saslimstības mazināšanai lūdzam skatīt MK noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kā arī nozaru ministriju mājas lapās. Grozījumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", ja vien konkrētam grozījumam nav noteikts konkrēts datumi par stāšanos spēkā.

Atsauce uz pirmavotiem: Informatīvā vietne Par Covid-19 https://covid19.gov.lv/ kā arī Slimību profilakses un kontroles centrs https://www.spkc.gov.lv/.